Zakup mieszkania czy domu dla wielu osób jest czymś odległym. Kto bowiem może pozwolić sobie na takie wydatki? Wiele osób może liczyć jedynie na kredyt hipoteczny. Ale takowy też nie dostanie się każdemu. Kto może otrzymać kredyt hipoteczny? Wszystko zależy od tzw. zdolności kredytowej. Jest to określenie – oszacowanie wysokości kredytu, którego będziemy w stanie spłacić. Można ją sobie wyliczyć samemu (np. w Internecie) lub iść bezpośrednio do banku. Pierwsze rozwiązanie jest najszybsze i pozwoli nam się zorientować ile kredytu będziemy mogli wziąć. Nie zapominajmy jednak, że każdy bank liczy inaczej zdolność kredytową.
Chociaż wydaje się, że kwota, którą możemy spłacać jest jedna to każdy bank określa ją inaczej. Każdy bank inaczej określa ryzyko, każdy inaczej określa sumę pieniędzy, która będzie nam potrzebna do utrzymania. Należy się więc zastanowić co tak naprawdę jest nam potrzebne. Duża kwota czy lepsze warunki kredytu. Należy bowiem pamiętać, że jeśli dostaniemy więcej pieniędzy, bank sobie narzuci większą marżę lub prowizję na zabezpieczenie tego kredytu.
Obliczanie zdolności kredytowej to tak naprawdę próba odpowiedzi na pytanie czy będzie nas stać na spłatę rat kredytu i jednoczesne utrzymanie nieruchomości i nas samych. Obliczanie zdolności kredytowej odbywa się zwykle za pomocą specjalnego kalkulatora. Kalkulator zdolności kredytowej pozwala na szybkie wyliczenie kwoty na jaką można sobie pozwolić biorąc kredyt. Wpisujemy nasze miesięczne zarobki oraz prowizje czy premie i określamy na ile lat chcemy wziąć kredyt. Kalkulator taki obliczy wysokość rat oraz wysokość kosztów kredytu.
Aby obliczyć zdolność kredytową nie musimy korzystać z Internetu. Możemy ją obliczyć samodzielnie korzystając z Rekomendacji T wydanej w lutym 2010 przez Komisję Nadzoru Finansowego.
Na obliczanie zdolności kredytowej wpływ ma wiele czynników. Banki zwykle biorą pod uwagę:
– okres, na jaki bierzemy kredyt,
– waluta kredytu
(oprocentowanie jest tu zwykle niższe ale warunii obliczania
zdolności kredytowej bardziej restrykcyjne)
– miesięczne
dochody,
– sposób uzyskania dochodu (umowa o pracę, o dzieło,
zlecenie czy może własne firma)
– oszczędności i ich
wysokość
– inne kredyty i zobowiązania finansowe,
– koszty
utrzymania kupowanej nieruchomości,
– ilość osób w
gospodarstwie domowym.