Kredyt gotówkowy – jaki bank będzie najlepszy?

Dzięki dobrze rozwiniętemu polskiemu rynkowi bankowemu i bogatej ofercie kredytowej z możliwości wsparcia finansowego korzystać mogą klienci o najniższych dochodach. Kredyt gotówkowy zwany także konsumpcyjnym sięgać może od kilku do kilkuset tysięcy złotych i może być wykorzystany na dowolny cel. Zanim zdecydujemy się na zawarcie umowy z bankiem należy uważnie prześledzić dostępne na rynku oferty i wybrać tę najodpowiedniejszą dla siebie. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na oprocentowanie kredytu, które zależne jest od jego wysokości oraz okresu spłaty. Do kosztów dodatkowych zaliczyć trzeba także prowizję banku za udzielenie kredytu oraz ubezpieczenie spłaty, które nie jest jednak regułą. Ze względu na dość bogatą ofertę banków w Polsce i liczne promocje i okazje klient nie zawsze jest w stanie wybrać najkorzystniejszą dla siebie propozycję.

Bardzo pomocny w podjęciu decyzji jest kalkulator kredytów gotówkowych (kalkulator kredytowy). Po wprowadzeniu danych dotyczących kwoty jaką chcemy pożyczyć, przybliżonego okresu spłaty oraz preferowanego przez nas rodzaju rat, otrzymujemy szereg propozycji, które uwzględniają nazwę banku, kredytu i co najważniejsze: wysokość oprocentowania, kwotę miesięcznej raty oraz odsyłacze do stron internetowych banków lub ich przedstawicieli, gdzie zapoznać się możemy ze szczegółami oferty. Dzięki takim rozwiązaniom możemy wybrać spełniający nasze warunki najtańszy kredyt gotówkowy dostępny na rynku. W tej kategorii prym wiodą rodzime banki. Kredyt gotówkowy jest najpopularniejszy wśród Polaków ze względu na dobre warunki kredytowania oraz na bezpieczeństwo i prestiż tej instytucji. Dobranie odpowiedniej wysokości rat i okresu spłaty jest warunkiem terminowego spłacania kredytu i utrzymania płynności finansowej. Zarówno wtedy, gdy klient nie ma problemów ze spłatą i uiszcza wszystko w terminie, jak i wtedy, gdy ma w tej kwestii zaległości odpowiednia informacja zostaje zamieszczona w BIK, czyli Biurze Informacji Kredytowej, które przetwarza informacje o wszystkich kredytobiorcach.

Dostęp do zasobów BIK mają wszystkie banki. Korzystają z niego przy podejmowaniu decyzji o udzieleniu bądź nieudzieleniu kredytu. Dla osób, które mają nieciekawą historię kredytową firmy pozabankowe, banki internetowe lub prywatne przedsiębiorstwa oferują kredyty gotówkowe bez BIK. Wtedy to zobowiązują się one do nie zasięgania informacji w Biurze Informacji Kredytowej a co za tym idzie rośnie prawdopodobieństwo otrzymania kredytu mimo wcześniejszych problemów ze spłatą poprzednich zobowiązań. Z takiego rozwiązania korzystają najczęściej osoby, którym banki odmawiają udzielenia pomocy finansowej. Innym udogodnieniem, które skraca drogę do otrzymania pożyczki są kredyty gotówkowe bez zaświadczeń o zarobkach. W tym przypadku do wniosku o przyznanie kredytu nie musimy dołączać zaświadczenia od pracodawcy o dochodach. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które na wydanie zaświadczenia muszą czekać zbyt długo, lub ich pracodawcy takich dokumentów nie wydają, dla tych, którzy mają nieregularne dochody – pracują na umowę – zlecenie czy umowę o dzieło oraz dla bezrobotnych. W niektórych bankach spotkać można kredyty gotówkowe na dowód. Oznacza to, że decyzja o przyznaniu kredytu podejmowana jest tylko na podstawie dowodu osobistego. Największe udogodnienia mają w tej kwestii klienci danych banków, od których wymaga się jedynie dowodu tożsamości i oświadczenia o dochodach . Pozostali w przypadku większych sum muszą składać zaświadczenia o zarobkach. Zaletą takich kredytów jest minimum formalności i krótki czas oczekiwania na decyzję o przyznaniu kredytu oraz na otrzymanie gotówki. Jak widać duża konkurencja wśród banków i innych przedsiębiorstw finansowych powoduje obniżanie kosztów udzielenia kredytu oraz ograniczanie formalności do minimum w celu przyciągnięcia jak największej ilości klientów. Dzięki temu niezależnie od sytuacji finansowej każdy ma szanse na otrzymanie kredytu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *