jak usunąć znamiona

Jak w bezpieczny sposób usunąć znamiona?

Znamiona barwnikowe posiada niemal każdy, choć ich ilość i umiejscowienie może znacznie się różnić. Większość znamion jest niegroźna, jednak należy je systematycznie badać. Niektóre z nich mogą bowiem odpowiadać za powstawanie czerniaka – groźnego nowotworu skóry. Ze względów estetycznych wiele osób usuwa znamiona, szczególnie te większe czy znajdujące się w widocznych miejscach. Jak zrobić to w sposób bezpieczny?

Dlaczego usuwa się znamiona?

Leczenie znamion barwnikowych to kwestia nie tylko estetyki, ale również ograniczenia ryzyka wystąpienia groźnych nowotworów skóry. Warto przede wszystkim uważnie obserwować znamiona, które różnią się wyglądem, kolorem lub kształtem od pozostałych, mają nieregularny wygląd. Znamiona, które zmieniają się pod wpływem czasu i są dosyć duże – o średnicy ponad pół centymetra. Wszelkie niepokojące zmiany warto pokazać lekarzowi, który oceni, czy znamię wystarczy w dalszym ciągu obserwować, czy lepsze będzie jego natychmiastowe usunięcie.

Metody usuwania znamion barwnikowych

Znamiona barwnikowe można usunąć kilkoma metodami, które najczęściej są dobierane indywidualnie w zależności od potrzeb, rodzaju znamienia bądź w wyniku przeciwwskazań do innych metod terapii. Jedną z częstych metod usuwania znamion jest elektrokoagulacja, czyli wypalanie. To prosty, bezbolesny zabieg, który odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Po wypalaniu znamion nie powstają blizny, nie trzeba zakładać opatrunków, a pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości.

Inną metodą usuwania zmian barwnikowych jest laseroterapia – zabieg polega na skierowaniu wiązki lasera na znamię, które usuwane jest bez uszkadzania skóry znajdującej się wokoło niego. Zabieg stosowany jest w przypadku niewielkich zmian estetycznych. Nie zaleca się stosowania na znamiona wysokiego ryzyka, które wymagają pobrania komórek do badania na obecność nowotworów.

Bardziej inwazyjną metodą usuwania znamion jest ich chirurgiczne wycinanie. W trakcie zabiegu wycinana jest nie tylko sama zmiana, ale również fragment zdrowej skóry. Chodzi o to, by mieć pewność, że zmiana została usunięta w całości. Po zabiegu lekarz zakłada szwy, może powstać niewielka blizna. Chirurgiczne usuwanie znamion przeprowadzane jest rzadziej, niż wypalanie czy laseroterapia. Jednak zawsze stosuje się tę metodę, gdy zmiana barwnikowa wymaga dokładnego przebadania histopatologicznego.

Gdzie bezpiecznie usunąć zmiany barwnikowe?

Znamiona nie są jedynie problemem estetycznym, ale również mogą zwiększać ryzyko pojawienia się groźnych nowotworów skóry. Warto więc mieć je pod kontrolą, a niepokojące czy mało estetyczne zmiany usuwać wyłącznie po dokładnej diagnozie lekarskiej, w sprawdzonych i renomowanych gabinetach. Jeśli interesuje Cię usuwanie znamion w Warszawie, wybierz klinikę lub gabinet z wieloletnim doświadczeniem. Klinikę z doskonałą renomą i odpowiednim zapleczem medycznym, które gwarantuje wysoki poziom, sterylność i bezpieczeństwo każdego zabiegu.