shamrock rovers

Shamrock Rovers F.C. legenda z Tallaght

Ciągle nie wiadomo, czy klub piłkarski Shamrock Rovers założono w 1899, czy w 1901 roku. Większość dowodów wskazuje na rok 1901. Ustalono jednak, że najwcześniej znane wzmianki o klubie pochodzą z 1899 roku. Trwają badania w celu ustalenia dokładnej daty powstania klubu. Wiadomo natomiast, że Shamrock Rovers założono w Ringsend a nazwa klubu została zaczerpnięta od nazwy ulicy Shamrock Avenue, gdzie komitet założycielski miał swoje miejsce spotkań. Pierwsze sukcesy dla klubu przyszły w sezonie 1904/05, kiedy Hoops zdobyli tytuł ligowy hrabstwa Dublin oraz puchar Leinster Junior Cup. Rok później wywalczyli również mistrzostwo Leinster Junior League oraz Puchar.

Klub-400 i Tallaght

W roku 2002 powstał klub 400 w celu zebrania funduszy od fanów na rozwój wstrzymanego projektu stadionu w Tallaght. Następnie wybrano osoby zarządzające majątkiem, kibice przejęli kontrolę nad klubem piłkarskim. Dzięki pełnemu wsparciu rządu i po tym, jak Sąd Najwyższy odrzucił próby GAA uniemożliwienia korzystania z stadionu w Tallaght jako obiektu głównie piłkarskiego, droga do ukończenia stadionu była otwarta. 13 marca 2009 roku Shamrock Rovers przywitało Sligo Rovers na Tallaght w pierwszym meczu rozegranym na tym stadionie. Hoops wygrali 2:1 dzięki golom Gary’ego Twigga i Dessiego Bakera. Gavin Peers z Sligo zapisał się w historii jako autor pierwszego gola przeciwnika na tym stadionie.

Tylko zwycięstwo

Hoops rozkwitli podczas kadencji Michaela O’Neilla. Tytuł Premier Division drużyna zdobyła w 2010 roku. Tytuł ten został zdobyty ponownie w następnym sezonie, w 2011 roku, były to najbardziej historyczne lata w historii Shamrock Rovers. Po zakwalifikowaniu się do rund eliminacyjnych Ligi Mistrzów, Hoops zapewnili sobie miejsce w barażach o awans do Ligi Europy UEFA. Wyruszyli do Belgradu i odnieśli dramatyczne zwycięstwo na wyjeździe, eliminując Partizan Belgrad z Europy. Shamrock Rovers stał się pierwszym klubem z Irlandii, który zapewnił sobie miejsce w fazie grupowej Ligi Europy.

Michael O’Neill odszedł pod koniec sezonu 2011, aby objąć pełnoetatowe stanowisko menedżera reprezentacji Irlandii Północnej. 2012 rok i kolejne sezony okazały się najbardziej rozczarowujące dla klubu, ale wprowadzono nowy sposób działania. Rovers postanowili inwestować w struktury młodzieżowe.

Pod koniec sezonu 2016 sukcesy z 2010 i 2011 wydawały się odległą przeszłością. Rok 2016 okazał się bardzo rozczarowujący, obiecując wiele. W sezonie 2019 istotnym wzmocnieniem był Aaron McEneff z Derry City. Niedługo potem dołączył kolejny pomocnik, Jack Byrne, którego ostatnim klubem był Kilmarnock. Byrne okazał się najważniejszym transferem klubu od dziesięcioleci.

Shamrock Rovers zakwalifikowało się do Ligi Europy w latach 2017, 2018, 2019 i 2020. W 2018 roku zmierzyli się ze szwedzkim zespołem AIK Stockholm w pierwszej rundzie kwalifikacyjnej, przegrywając po dogrywce. To było miarą tego, jak szybko i jak daleko Hoops rozwinęli się w ciągu zaledwie dwóch lat. Byli tak blisko wyeliminowania drużyny, która miała bardzo imponujące europejskie osiągnięcia. Ten sam los spotkał ich w kolejnym roku, gdy przegrali z cypryjskim Apollonem Limassol. Ponownie dopiero po dogrywce w meczu wyjazdowym.

Shamrock Rovers – Podsumowanie

Sezon 2020 rozpoczął się w stylowy sposób, a Hoops ponownie pokazali formę mistrzów. Finał Pucharu FAI przyniósł powtórkę z decydującego meczu z 2019 roku. Tym razem to Dundalk FC zdobył puchar, pozbawiając Hoopsów pierwszego dubletu od 1986/87. Losowanie pierwszej rundy Ligi Europy przydzieliło Hoopsom mecz u siebie z potężnym A.C. Milan. Milan był ogromnym magnesem, a w składzie po stronie Włoch wystąpił, w wyjściowej jedenastce na Tallaght, Zlatan Ibrahimovi?. Włosi wygrali 2:0, ale oddali należny szacunek drużynie Shamrock Rovers.

Shamrock Rovers to najbardziej utytułowany klub w Republice Irlandii. Z rekordową liczbą 20 tytułów w League of Ireland, w tym cztery z rzędu w latach 1984-1987 oraz 25 Pucharów FAI. Rovers dostarczyli również więcej piłkarzy do reprezentacji narodowej Republiki Irlandii niż jakikolwiek inny klub. Shamrock Rovers wywalczył tytuł mistrza ligi już przy pierwszej próbie w sezonie 1922-1923 i stał się najbardziej utytułowanym klubem w Republice Irlandii do 1949 roku, zdobywając łącznie 44 główne trofea. Od 2009 roku swoją siedzibę klub ma na Tallaght.

Mecze domowe Shamrock Rovers rozgrywa na nowoczesnym Tallaght Stadium. Stadion, który jest własnością i zarządzany jest przez miasto Dublin. Malowniczo położony stadion z widokiem na Dublin Mountains. Obecnie pojemność stadionu to 8000 zadaszonych miejsc na trzech trybunach. Powstająca czwarta trybuna powiększy tę ilość do ponad 10 tysięcy miejsc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *