O ile w tradycyjnym rynku otwierając sklep zaczynamy
od znalezienia odpowiedniego lokum, zakupu komputera, kasy fiskalnej,
wyposażenia półek, regałów i zapełnieniu magazynu – o tyle w cyfrowej
przestrzeni powinniśmy zacząć od wyboru profesjonalnego oprogramowania
sklepu internetowego. Stos płynących linii, różnych znaczków i
niezrozumiałych kodów w wirtualnym rynku zastępuje wszystko to – co w
tradycyjnym nazywamy zarządzaniem sklepem.
Definiując
oprogramowanie sklepu internetowego najlepiej jest przyrównać je do
czegoś namacalnego. Wyobraźmy więc sobie, że jest to baza sił
powietrznych lub wojskowych w której znajdują się najważniejsze dane,
informacje, komputery, urządzenia nawigacyjne i satelitarne które
kierują i zarządzają wszystkimi liniami lotnictwa. Inaczej,
oprogramowanie możemy przyrównać również do mózgu i umysłu człowieka,
które aktywują wszystkie nasze czynności i wprawiają w ruch odpowiednie
bodźce. Na tej podstawie możemy powiedzieć jedno – profesjonalne
oprogramowanie jest niesamowicie ważne.
Otwierając sklep internetowy musimy mieć świadomość tego jak nim kierować, jak zarządzać jego wewnętrzną strukturą, w jaki sposób dodawać nowe artykuły i prowadzić inne działania. Zatem musimy wiedzieć jak działa oprogramowanie i jakie spełnia funkcje.
Dla wielu informatycznych projektantów nie lada wyzwaniem jest konstrukcja meritum oprogramowania sklepu internetowego – a mianowicie wyspecjalizowanego panelu administracyjnego. Dlatego eksperci dla których priorytetem jest wszechstronne oprogramowanie doradzają jak powinno też takie wyglądać.
Dla właściciela sklep internetowy powinien być jak najprostszy w obsłudze, nieskomplikowany i wygodny. Dlatego więc panel administracyjny, którym będzie zarządzał administrator musi posiadać przejrzysty interfejs użytkownika (najlepiej przypominający znaną większości strukturę strony www) oraz funkcjonalny system okienek odpowiedzialnych za poszczególne funkcje. Taki też panel by był łatwym narzędziem musi posiadać również stosowny wygląd – przyjemny dla oczu i dopasowany do siły łącza. Im prostsza struktura i budowa panelu tyle lepiej dla nas i dla klienta, który nie musi przechodzić długotrwałych szkoleń czy też zadawać co chwilę kłopotliwych pytań.
W kwestii oprogramowania i jego głównej podstawy, czyli wygodnego panelu administratora istotnie ważne jest by było elastyczne i wysoce rozbudowane. Jednym z najczęstszych błędów jakie popełniają konstruktorzy jest zbyt uboga gama parametrów odnośnie opisu każdorazowego produktu. Łatwo więc jest rozpoznać fachowy sklep internetowy podparty kompleksowym oprogramowaniem, w którym znajdziemy nie tylko nazwę i zdjęcie produktu, ale krótki i długi opis produktu, parametry – koloru, rozmiaru, faktury, ceny, słowniki i różnostronne zdjęcia.
Dla wielkiego ułatwienia wybierając oprogramowanie sklepu internetowego warto również zwrócić uwagę na dodatkową aplikację zupełnie swobodnego zarządzania jego skomplikowanym wnętrzem, bez znajomości języka html, czyli systemu CMS. Wdrożenie go pozwoli nam na edycję treści, dodawanie nowych zdjęć lub też drobne zmiany animacji. Warto więc by wybierane oprogramowanie było w pełni kompleksowe, wszechstronne z całym pakietem potrzebnych nam aplikacji oraz co najważniejsze indywidualnie dobrane do profilu naszego biznesu.
Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że sklep internetowy bez profesjonalnego, unikalnego oprogramowania jest jak elegancki, świetnie wyeksponowany butik, bez kasy fiskalnej, komputera i obsługi klienta. A zatem w praktyce zupełnie niepraktyczny.