Osoby cierpiące na depresję bywają kapryśne ale przede wszystkim bardzo trudne we współżyciu. Często są nieprzyjemne dla otoczenia. Łatwo się denerwują i irytują. Równie szybko wpadają w irracjonalną złość.
Bardzo łatwo i szybko można je wyprowadzić z równowagi, co skutkuje albo napadem wściekłości albo też powoduje u chorego jeszcze większe przygnębienie.
Z tego też względu, niezbędna jest tu pomoc specjalisty takiego jak psychoterapeuta czy psycholog. Gdy osoba cierpiąca na depresję zaczyna być też zagrożeniem dla samej siebie, wówczas też niezbędną pomocą może okazać się porada od lekarza specjalisty jakim jest psychiatra.
Gdy lekarz psychiatra zdiagnozuje depresję u swojego pacjenta oraz wspólnie z nim ustali przyczynę takiego stanu, podejmuje wówczas decyzję o najbardziej skutecznym leczeniu. W zależności od tego czym na co dzień zajmuje się dana osoba cierpiąca na zaburzenia depresyjne oraz jak przejawia się u niej ta choroba psychiatra może zadecydować o leczeniu szpitalnym lub w warunkach domowych.
Druga opcja łączy się najczęściej z regularnym przyjmowaniem przez chorego określonego rodzaju leków. Są to tak zwane leki antydepresyjne. Ich działanie sprowadza się do przywrócenia chorego do równowagi emocjonalnej. Leki mają też za zadanie wyciszenie osoby chorej i złagodzenie licznych innych objawów depresyjnych. Antydepresanty są dużo silniejsze i bardziej efektywne niż suplementy, jednak również nie są idealne.
Większość lekarzy jest zdania, że samo przyjmowanie leków nie jest najlepszym czy najskuteczniejszym rozwiązaniem. Jako uzupełnienie leczenia farmakologicznego lekarz często proponują swoim pacjentom jedną z częściej stosowanych metod pracy z pacjentem trudnym jakim jest psychoterapia.
Takie połączenie, w mniemaniu większości specjalistów potrafi przynieść choremu wyjątkowo pozytywne efekty.
Pamiętajmy, że zdrowie psychiczne jest tak samo ważne, jak fizyczne.